A projekt rövid bemutatása
Az elemi rehabilitációs szolgáltatást civil szervezetek biztosítják egy országosan létrejött hálózaton keresztül, az országban 12 központ működtetésével.A pályázat kezelője
Az országos hálózat pályázati forrásból valósul meg, mely pályázat kezelője a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet (továbbiakban NSZI). Az NSZI számára előírt az elemi rehabilitációs módszertani központ működtetése, mely fő feladatai közé tartozik a központok szakmai támogatása, a szolgáltatás szakmai irányelveinek kidolgozása, valamint a szolgáltató központok szakembereivel való közös munka koordinálása.A fenntartó
A pályázaton sikeresen résztvevő civil szervezetek között újonnan jelent meg és két régióban is sikeresen nyert pályázatával fenntartóként a Fény a Sötétben Alapítvány (továbbiakban FSA). A FSA 2021-ben 3 évre nyerte el a központ létesítésének és működtetésének jogát, Az előírásoknak megfelelően a finanszírozás évente kerül megtervezésre és elszámolásra, mely fordulópontokon a NSZI Módszertani központja működik közre a fenntartóval.A Központ
A Közép-Dunántúli régióban, a Komárom-Esztergom megyei Tata városában a FSA által megnyitott központ a Megoldás Elemi Rehabilitációs Köszpont (MEREKP). A jogszabályi háttér előírja az alábbiakat, mint sarokpontok:- Minden 16. életévét betöltött látássérült személy, az adott tárgyévben 300 szolgáltatási órát vehet térítésmentesen igénybe az Elemi rehabilitációs Központnál.
- A szolgáltatások alkalmai egy elektronikus, interneten elérhető nyilvántartó rendszerben kerülnek rögzítésre, mely alapját képezi az elszámolásnak, továbbá a kliensek részére is elérhető és nyomon követhető.
- 3 hónapnál nem régebbi szemész szakorvosi lelet, vagy vélemény, mely a látássérülés állapotát leírja, kitérve az állapot progrediálását illetően.
- Fogyatékossági támogatás, vagy Vakok személyi járadéka, vagy rokkantsági ellátás, vagy rokkantsági járadékra jogosító határozat és bármely olyan hivatalos dokumentum, mely a látássérülés tényét állapítja meg.
- Mindezek mellett a funkcionális látással rendelkező személyek esetében 1 évnél nem régebbi funkcionális látásvizsgálati vélemény is szükséges a szolgáltatás igénybevételéhez. Amennyiben ilyen vizsgálati eredménnyel nem rendelkezik az érintett személy, a központ szakemberei elsőízben megszervezik a vizsgálatot a központban.