A látássérült személyekkel történő elemi rehabilitációs szolgáltatás elmúlt évtizedeiben elmondható, hogy jelentősen átalakult és 2005. óta folyamatosan változó fejlődésen ment keresztül. A világon, így Magyarországon is 3 féle módon vehették igénybe az érintett személyek a szolgáltatást intenzív bentlakásos tanfolyam, ambuláns és otthontanításos formában.
A 2020-as évben hosszú időt és többszörös szakmai egyeztetéseket követően az elemi rehabilitációs szolgáltatás ambuláns és otthontanításos formájának jogszabályi háttere került lefektetésre és lépett hatályba.
A 2021. évtől pályázati forrásból és civil szervezetek részére nyílt mód folytatni a szolgáltatást, immár a jogszabályi háttér adta keretek mentén.
Számos szakember, főként a közszférában zajló elemi rehabilitációs szolgáltatásokban már sok éve tevékenykedők vállalkozó szelleme és közös elhatározása kellett ahhoz, hogy A civil szervezetek között új belépőként a Fény a Sötétben Alapítvány is pályázzon, rögtön 2 központ létrehozására és működtetésére, melyeket 2021-ben elnyert.
2021. április után az egyik központ Tata városában nyitotta meg kapuit, kezdetekben a Fény a Sötében Alapítvány Közép-Dunántúli Regionális Elemi Rehabilitációs Központja néven.Szolgáltatási területe:
Komárom-Esztergom megye, Fejér megye és Veszprém megye.
Kik számára nyújtunk elemi rehabilitációs szolgáltatást?
Azon 16. életévüket betöltött látássérült személyek és hozzátartozóik számára, akik igazolni tudják látássérültségüket, valamint önálló és biztonságosabb életet kívánnak élni a megváltozott élethelyzetükhöz pedig alkalmazkodni szeretnének.
A szolgáltatások merőben komplexek, melyek részletesebb megismeréséhez kattintson ide!
A Szolgáltatási rend 2023 ide kattintva letölthető
A központ megindulásához szükség volt a teljes szakmai stáb felvétele, majd a központ környezetének és eszközeinek beszerzését követően a szolgáltatásokat mihamarabb biztosítani. Az első tevékeny és eredményes félévet követően a Központ önállóvá válásaként új nevet választott, mely a „Megoldás Elemi Rehabilitációs Központ” lett.
A központ helyileg 2890 Tata, Deák Ferenc utca 5/B. címen található.
Irodánk és oktatótermeink a Vakok Állami Intézetének tatai telephelyén kerültek kialakításra, mely épület teljeskörűen akadálymentesített. Gépkocsival könnyen, míg távolsági tömegközlekedési eszközökkel 10-15 percnyi gyaloglással közelíthető meg.
Fény a Sötétben Alapítvány (továbbiakban FSA)
Központunk fenntartója tehát a Fény a Sötétben Alapítvány, mely lehetővé tette, hogy szolgáltatásaink fokozatosan fejlődve a szolgáltatási területünkön elindulhasson.
Azonban kevesen tudják, hogy az FSA 1996. óta támogatja rendszeresen a látássérült és látássérültté váló embereket, elsősorban a Vakok Állami Intézetében életvitelszerűen lakó személyeket. Minden évben nagy hangsúlyt fektet arra, hogy kisebb-nagyobb pályázatok révén, a látássérült személyek hétköznapjait változatossá tegye az elemi és komplex rehabilitációs szolgáltatásokat fejleszthesse direkt és indirekt úton, továbbá a területen dolgozó szakemberek továbbképzéseihez is támogatást nyújtott számos alkalommal.
A szabadidő hasznos eltöltése és az egészséges életmód egybefonódásaként jelenleg is több projektötlet alapján tervez és munkálkodik a pályázati források elnyerése érdekében.
Központunk Támogatói, partnerei
Köszönetet kívánunk mondani minden személynek és szervezetnek, akikkel kapcsolatba léphettünk és különböző módon segítik szakmai tevékenységünket.
Így különösen köszönet illeti:
- Vakok Állami Intézete
- Schlachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet – Elemi Rehabilitációs Módszertani Központja
- Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége
- Vakok és Gyengénlátók Komárom-Esztergom megyei Egyesülete
- Gyengénlátók Általános Iskolája és Módszertani Központja
- Máltai Szeretet Szolgálat Közép-Dunántúli régió igazgatósága